Wskaźniki skutecznego karmienia

Aktualizacja: 24 sie 2019

Niemal każda mama karmiąca piersią – nie tylko po raz pierwszy – zastanawia się czasami: "czy moje dziecko się najada? Czy na pewno karmienie DZIAŁA?". Żeby to szybko sprawdzić, powstała lista Wskaźników Skutecznego Karmienia. Wystarczy rzucić na nią okiem i porównać do tego, co widzimy w przypadku naszego dziecka i naszej laktacji – i już wiesz, czy na pewno jest się czym martwić!


Uwaga: jeśli tylko jeden czynnik się nie zgadza albo nie jesteś go pewna, to jeszcze nic nie znaczy – dzieci są różne, a karmienie piersią to nie egzamin. Wystarczy, że działa wystarczająco dobrze, nie musi być perfekcyjnie książkowe (rzadko kiedy jest!). Na dodatek, zarówno dziecko, jak i produkcja mleka, przechodzą przez różne fazy. Zdarza się więc, że dziecko będzie przez dwa tygodnie bardzo marudne i wiercące się przy piersi, ale nie będzie to znaczyło niczego niepokojącego. Tak samo, może się zdarzyć, że przez jeden czy dwa dni jakiś czynnik w Twoim życiu będzie utrudniał Ci spokojne karmienie i będziesz czuła, że wypływ mleka jest utrudniony, a dziecko musi się trochę bardziej postarać. To normalne i nie ma powodu do paniki.


Dopiero kiedy kilka czynników z poniższej listy Cię niepokoi albo Twój lęk jest silny, warto szybko sprawdzić, co jest nie w porządku. Zapoznaj się jeszcze dla pewności z tymi artykułami, w których znajdziesz bardziej szczegółowe informacje dotyczące tego, co w karmieniu jest normalne, a co niepokojące: "Czy mam za mało mleka?", "Moje dziecko się nie najada! - zanim dokarmisz...", "Udane początki karmienia piersią".


Konsultacja z osobą bez wykształcenia medycznego, ale dobrze obeznaną w temacie karmienia piersią (to mogę być ja – tu umówisz konsultację, inna wolontariuszka Fundacji Promocji Karmienia Piersią czy redaktorka Kwartalnika Laktacyjnego lub na przykład zaufana doula czy promotorka karmienia piersią) pomoże Ci rozpoznać, czy masz do czynienia z rzeczywistym problemem wymagającym szybkiej reakcji. Jeśli tak jest, skieruj się do Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego (CDL) lub Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego (IBCLC). Ich nazwiska i dane kontaktowe znajdziesz w internecie.Wskaźniki skutecznego karmienia piersią


Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje dziecko efektywnie pobiera mleko z piersi, sprawdź, czy spełnione są poniższe warunki.


 • Widzisz i/lub słyszysz przełykanie. Po upływie pierwszej chwili, kiedy dziecko aktywizuje piersi do wypływu mleka, zauważasz, że dziecko zaczyna ssać wolniej i przełykać mleko. Może to być słyszalne i/lub zauważalne w ruchach brody dziecka (raz na 2-3 ssania). Dokładnie zobaczysz, o co chodzi w filmiku z gabinetu guru od laktacji dr Jacka Newmana (https://www.youtube.com/watch?v=NO5ZDKynaD0).

 • Dziecko jest prawidłowo przystawione do piersi. Patrz: “Dobre przystawienie: podstawa sukcesu w karmieniu!”.

 • Noworodek je przynajmniej 8 razy na dobę, w tym przynajmniej raz w nocy. Dotyczy to czasu od 2. doby do ok. końca 6. tygodnia. W pierwszej dobie maluch ma prawo odsypiać poród i żywić się głównie zapasami z brzucha. Po 6. tygodniu, przy ustabilizowanej laktacji i karmieniu na żądanie, może być tych karmień tyle, ile jest, po prostu.

 • Czujesz napływ mleka. W pierwszych tygodniach i miesiącach po porodzie znaczna większość kobiet będzie odczuwała wyraźny napływ mleka do piersi po pierwszych kilkudziesięciu sekundach (do ok. 3 minut) karmienia. Może to być mrowienie, uczucie pełności, obrzmienie, czasem wręcz dyskomfort. Nie da się go pomylić z niczym innym.

 • W czasie karmienia dziecko się rozluźnia. Na początku jest bardzo aktywne, może zaniepokojone: piąstki zaciśnięte, szeroko otwarte oczy, napięte mięśnie. W miarę napełniania brzuszka widać, jak dziecko się odpręża: mięśnie rozluźniają się, oczy przymykają, dziecko zaczyna ssać wolniej, czasem przysypia.

 • Po karmieniu dziecko jest wyraźnie bardziej zadowolone niż kiedy sygnalizuje głód. Nawet, jeśli trwa to niezbyt długi czas (niektóre dzieci potrzebują na początku bardzo częstych karmień). Dziecko zasypia po przynajmniej kilku-kilkunastu minutach aktywnego ssania lub po karmieniu jest spokojniejsze niż przed. Niektóre dzieci do poczucia się dobrze po karmieniu potrzebują odbicia.

 • Dziecko moczy i brudzi pieluchy. W praktyce oznacza to min. 4 kupki wielkości symbolu “OK” (ze złączonych placów kciuka i wskazującego) dziennie między 5. dobą a końcem 6. tygodnia życia (wcześniej: smółka i okres przejściowy, później: min. 1 kupka raz na kilka dni). Pieluchy z kupą liczą się też jako mokre, dodatkowo do 6. tygodnia życia powinny być jeszcze 4 pieluchy z siku (w sumie min. 8), potem – w sumie min. 6. To bardzo ważny wskaźnik, według wielu poważanych na świecie pediatrów (np. Carlosa Gonzalesa) zdecydowanie ważniejszy niż waga.

 • Prawidłowa masa ciała dziecka i jej przyrosty. Nie bez powodu piszę o tym na końcu, gdyż jest to zdecydowanie przeceniany wskaźnik. Pediatra i autor książek dr Carlos Gonzales i guru od laktacji dr Jack Newman zgodnie twierdzą, że traktowanie przybierania na wadze jako jedynego lub najważniejszego wskaźnika efektywnego karmienia piersią jest poważnym błędem. Jeśli inne wskaźniki są w normie, nie musisz przejmować się lekkimi odchyłami od tabelek wagowych i w ogóle ważyć dziecka poza wizytami w przychodni z innego powodu. Nie daj się nabrać na ważenie dziecka codziennie czy – o matko – przed i po karmieniu. Błąd pomiarowy takich praktyk absolutnie uniemożliwia wyciągnięcie jakichkolwiek sensownych wniosków.

Chcesz pobrać listę Wskaźników Skutecznego Karmienia do druku? Wpisz swój email poniżej!
114 wyświetlenia
 • Black Facebook Icon
 • Black Instagram Icon

© 2019 by Mokoshka – Pamela Kucińska. Proudly created with Wix.com

 • Facebook Social Icon
 • Instagram Social Icon